20.11.2019.

Znajdujesz się: Start arrow Komputerowa
Komputerowa PDF Drukuj

 Pracownia komputerowa: Terapeuta - Marcin Marcinkowski

 

Rewolucja cyfrowa XXI wieku sprawiła, że komputer stał się urządzeniem powszechnym w każdej dziedzinie życia człowieka. Znajomość obsługi komputera staje się dla ludzi niepełnosprawnych niejednokrotnie jedynym oknem na świat. Internet dał nieprawdopodobne możliwości kontaktu z drugim człowiekiem, niezależnie w której części świata aktualnie on przebywa. Komputer pozwala także na dorównanie w wielu dziedzinach życia ludziom zdrowym.

W dzisiejszym świecie umiejętność obsługi komputera jest tak oczywista jak umiejętność czytania i pisania. Już nie jest to dodatkowy atut, ale niezbędna potrzeba czasu w którym przyszło nam żyć.

Uczestnicy pod okiem terapeuty  wykonują różnorodne prace poligraficzne  wykorzystując do nich komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Poza tym angażowani są w wykonywanie zadań przy wykorzystaniu programu tekstowego Word (pisanie pism, druków, zaproszeń, podziękowań) oraz programu graficznego Paint .

Wiele zajęć zostało opracowanych w oparciu o Internet.

W zależności od stopnia niepełnosprawności, stopnia zaawansowania, sprawności manualnej oraz umiejętności pisania i czytania, zajęcia przebiegają w zróżnicowany sposób.

.

W pracowni komputerowej w zależności od możliwości fizycznych i intelektualnych, uczymy naszych podopiecznych podstawowych umiejętności wykorzystania programów użytkowych, takich jak: edytory tekstu, programy służące do przygotowywania prezentacji, obróbka zdjęć i grafiki, etc.  Praca w pracowni polega m.in. na przepisywaniu tekstów (które później znajdą sie np. na stronie www), projektowaniu wizytówek i folderów, drukowaniu okolicznościowych zaproszeń, życzeń świątecznych. W wolnych chwilach można zagrać w różne gry edukacyjne, logiczne czy posłuchać muzyki. Naszym podopiecznym staramy się przekazać wiedzę w taki sposób, aby na co dzień swobodnie posługiwali się komputerem i internetem. Sala komputerowa wyposażona jest w pięć komputerów połączonych w sieć.

Wykonywanie nawet prostych prac komputerowych tj. przepisywanie prac, tworzenie kartek okolicznościowych, wizytówek itp. kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manualną, rozwija logiczne myślenie. Satysfakcja z efektu pracy mobilizuje, staje się motorem do dalszej systematycznej pracy -  podnosząc tym samym wiarę we własne siły.